holenie, epilacia, depilacia….

Dnes téma ako ušitá na leto… Aj keď (aspoň mňa) sa to týka celoročne. Odstránenie nežiadúceho ochlpenia. Vyskúšala som už asi všetky finančne najdostupnejšie metódy a dnes by som vám chcela povedať čo sa mi osvedčilo najviac a čo naopak vôbec. No a nakoľko som majiteľka citlivej pokožky, mám pre vás aj tipy ako upokojiť podráždenú pokožku po akcii.
POZOR! VEĽMI INTÍMNY A ÚPRIMNÝ ČLÁNOK… LEN PRE SILNÉ ŽALÚDKY

Na úvod pár slov o mne a (po vzore bakalárskej práce) definovanie základných pojmov.
 Som svetlý tip s tmavými vlasmi. Neviem prečo to príroda tak zariadila ale som chlpatá ako správny opičiak. Kvalitné ochlpenie má jednu výhodu. Mám vďaka nemu aj kvalitné husté hrubé vlasy. Aj obočie prežilo moje pubertálne nálety, nevzdalo sa a rastie ďalej.
Ochlpenia sa zbavujem na celom tele, nie len na nohách a pod pažuškami. Áno aj ruky… áno… aj tam.. dole…
A teraz definície. Aj vy máte problém s tým čo je depilácia a čo epilácia? Počkať… nevedeli ste že v tom je rozdiel? Dlho ani ja…
Depilácia – odstránime iba časť chĺpku, tú ktorú je vidieť. Teda holenie, depilačný krém, depilátor… Jej hlavná nevýhoda je, že chĺpky ďalej rastú a je teda nutné procedúru opakovať často. Ja – opičiak- každý, každý druhý deň. Niekto s jemnejšími chĺpkami môže mať rast pomalší.
Epilácia –  odstránime celý chĺpok aj s korienkom, chĺpky teda nenarastú tak rýchlo. 4 týždne to je mýtus ale epiláciou získate 1-2 týždne dokonalej hladkej pokožky. Ja iba 1 týždeň ale mne rýchlo rastú vlasy aj nechty takže ja som výnimka. Jej hlavná nevýhoda je bolestivosť metódy. Hlavná výhoda je však tá, že častou epiláciou sa chĺpok zjemňuje a rastie pomalšie, je svetlejší a na niektorých miestach vôbec nenarastú nové chĺpky.
Ok. Všetko jasné a teraz poďme na metódy ktoré som vyskúšala a moje skromné tipy ako na podráždenú pokožku 🙂
 1. Holenie žiletkou 

Holenie žiletkou je asi najčastejší spôsob odstraňovania chĺpkov. Poznáte ho vy, poznám ho aj ja. A používam ho vtedy keď potrebujem rýchlu akciu. Žiletky sú cenovo dostupné – ale ktoré si vybrať?

DSCN6739

Na obrázku vidíte lacnú jednorazovú žiletku (modrá) a tú rozhodne nemôžem odporúčať. Spravidla sú veľmi ostré a človek sa nimi ľahko poreže. Vždy hľadajte žiletky ktoré majú 3 a viac čepielok. Vytvárajú vďaka tomu menší tlak na pokožku pri holení. Oholia vás krajšie a je menšia pravdepodobnosť nehody. Ideálne je ak sa hlavica pohybuje. Nebojte sa, nemusia byť vždy drahé – napríklad na obrázku je žiletka od Balea – vychádzajú v limitovanej edícii ako ženské (teda rozumej ružové). Čo je veľká škoda pretože sú skvelé ale dobré pre nás je, že ako mužské ich majú v stálej ponuke. Rovnako tak Cien (Lidl) viacrazové ženské žiletky sú super.

Na holenie samotné sa používa pena alebo gél na holenie, ktoré ale množstvu ľudí dráždia pokožku. Aj mne. Preto najradšej používam gél na intímnu hygienu ktorý napením na nohy. Urobí skvelú prácu a… holenie bude bez podráždenia!

Po holení je nutné pokožku hydratovať. Najradšej požívam oleje. Napríklad kokosový olej ktorý opäť krásne stiahne aj podráždenie. Čo sa týka oblasti podpazušia, najviac sa mi osvedčil antiperspirant Dove. Obsahuje 1/4 hydratačného mlieka. To že pokožku po holení upokojí. Je to môj miláčik už niekoľko rokov. Zachraňuje ma nie len po holení ale aj po depilácii! Ak ma sledujete dlhšie v spotrebovancoch ste sa sním už určite stretli.

DSCN6737

2. depilačný krém

Depilačný krém u nás nepochybne preslávila značka Weet. Osobne som už vyskúšala viaceré a poviem vám, je to jedno. Dnes tu máme na ukážku Balea. Balenie vždy obsahuje návod, špachličku a krém. Krém nanesiete rovnomerne (najlepšie tou špachtličkou) na dané miesto. Necháte pôsobiť – obvykle doba pôsobenia záleží od vášho chlpu. Mne vždy zabral neskôr ako je na obale. Po tom ho špachtličkou zotretie a máte viac menej hotovo.
Popravde, tomuto spôsobu som nikdy neprepadla. Raz za čas si poviem že to znova skúsim ale vždy do dopadne rovnako. Samotný proces trvá dlhšie ako holenie ale efekt trvá rovnako dlho. Je to drahšie ako žiletky. SMRDÍ TO ako peklo a po dokončení procedúry mám nohy podráždené a hoja sa pár dní.
Naozaj nechápem ako toto niekto môže… Tak mi prosím niekto napíšte do komentára že prečo používate depilačné krémy – ak používate.
 

3. Voskové pásiky

A sme pri epilácii. Mám pre vás voskové pásiky a epilátor.

Voskové pásiky opäť kúpite od rôznych značiek. Vyskúšala som už viacero značiek a zatiaľ som nespozorovala rozdiel v efekte, takže smelo kúpte tie najlacnejšie. Balenie obvykle obsahuje pásiky a olejovú utierku. Systém je veľmi jednoduchý ohreje voskový pásik – prilepíte na dané miesto a strhnete. Bolestivé ale rýchle – teda prežiteľné. Môj tip pre vás je, aby ste pásik ohriali fénom. Nikdy sa mi nepodarilo dostatočne ohriať vosk šúchaním dlaní. Fénom je to rýchlejšie aj lepšie. Po priložení na miesto odporúčam niekoľko sekúnd počkať nech vosk trochu ochladne a chĺpky sa lepšie prilepia.
Voskové pásiky u mňa doma nikdy nechýbajú. Ja ich ale používam skôr na tvár a oblasť bikín. Nekupujem si tie špeciálne pásiky na tvár – normálne tieto na nohy si nožničkami strihám na malé pásiky. Upravujem si takto aj obočie – o tom bude video. Viem že mnohé ženy bojujú s tým že nevedia odstrániť vosk z tela… no.. tak ja to robím tak, že danú časť potriem olejom a chvíľu počkám. Až potom olej zotriem detským obrúskom a s ním aj zvyšok vosku.
Môj posledný tip ohľadne voskových pásikov znie: ak máte po tom extra podráždenú pokožku, ošetrite ju panthenolom – v lekárni kúpite aj chladivú verziu.    

4. epilátor

Poslednému v dnešnom článku sa budem venovať epilátoru. Tento divotvorný stroj je môj miláčik a mám ho už roky. Epilátor je prístroj ktorý malými pinzetkami vytrháva chĺpky. Funguje ako vosk, len je to zdĺhavejšie a tým pádom aj viac bolestivé.

 Asi mám vysoký prah bolesti, pretože ja ho používam na celé telo (áno aj pod pazuškami a áno aj tam…). Výhoda epilátora je tá istá ako pri vosku. Čím viac ho používate, tým menej ho používate. Chĺpky sú oslabené, rastie ich menej, sú svetlé a na niektorých miestach vám prestanú rásť úplne.Chce to len trpezlivosť. Epilátor je super okrem toho aj po ekonomickej stránke. Cena v dnešnej dobe už nie je vysoká (nedajte sa nachytať na reklamný ťah „menej bolestivého epilovania“) a epilátor vám vydrží roky. Bolesť podľa mňa nie je hrozná, niekde to bolí viac inde menej. Epilátor odporúčam.
Dúfam že som bola aspoň trochu nápomocná…
A čo vy a odstraňovanie chĺpkoch?
Ktorý systém je ten váš? Ak máte nejaké tipy – sem s nimi do komentárov 🙂
Hanka 😉

 

 

 

 

 

 

 

Comments

 1. Rowena

  Takže ako som už spomenula, tiež patrím do klubu opíc 😀 a stále neviem, čo s tým. Ruky už robím epilátorom, ale mám pocit, že je z nejakých lacnejších a slabších, lebo nevytrhne všetko úplne naraz. Hlavne, keď som skúšala nohy. Mne sa ešte osvedčila cukrová pasta, len to s ňou trvá dlhšie, ale výsledok mi za to stál. 🙂 Lenže samozrejme pekné chceme byť hlavne v lete a vlani som ju vôbec v tých horúčavách nevedela dostať do požadovanej konzistencie, tak som musela žiletkovať. :/ Som zvedavá toto leto… V mrazničke príliš stvrdla, potom v mikrovlnke zas hrozne zmäkla. 😀 😀 Aj tak však z nejakých mne neznámych dôvodov ti odporúčam ju skúsiť, lebo keď sa vystihne tá konzistencia, tak je to super. Len nohy som ňou ešte neskúšala. Fakt ma už začínajú štvať žiletky, aspoň v lete by som sa im rada vyhla. :/
  Ozaj, skúšala som aj ten depilačný krém od Veet, ale ako píšeš mne to tiež nefungovalo, neodstránilo to všetko a nad perou mi to hrozne podráždilo, už nikdy viac!
  Len premýšľam, čo s chĺpkami okolo bradaviek (nenápadnejšie to asi nenapíšem, „to dole“ sa aspoň dá nazvať „tam dole“ 😀 )… niekde som čítala, že by sa tam nemali vytrhávať, ale strašne mi vadia. Občas vytrhnem zopár najtmavších a potom mám pocit, že ich tam pribudne. :/
  My asi budeme musieť raz investovať do lejzra. 😀

 2. Adriána

  Ziletky klasika.. ale sa mi to nechce, pretože každý druhý deň..ach .. 🙂 ten krém s si tiež kupila, ale ako nič moc..to radsej tie žiletku 🙂 voskové pásiky hmm..asi som veľmi neptrpezliva pretože na to nemám nervy a urobiť si raz do týždňa taký deň na depiláciu/epilCiu sa mi nezdá…cukrová pasta na to tiež treba pevné nervy..a epilator si plánujem kúpiť tak snad to bude ok..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *